Köyümüz

Çakallı, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kültür Köyün en ünlü yemeği MENEMEN’dir. Bir insanın Çakallı’dan geçerken Menemen yemeden geçmemesini öneririz. Coğrafya Samsun iline 35 km, Kavak ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Çakallı, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün en ünlü yemeği MENEMEN’dir. Bir insanın Çakallıdan geçerken Menemen yemeden geçmemesini öneririz.

Coğrafya

Samsun iline 35 km, Kavak ilçesine 15 km uzaklıktadır. Dağın eteklerine kurulu bir köydür. Köyün tam ortasından Ankara kara yolu ve ırmak geçmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: :2004 – Nazmi İNANÇ :1999 – Nazmi İNANÇ :1994 – :1989 – :1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde İlköğretim okulu bulunmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Taşhan

İlçemiz Çakallı Köyü içerisinde eski Ankara yolu yakınında bir handır. Tarihi hakkında bilgi yoktur. Giriş kapısı yanlarındaki taslar süslemeli yan taraftaki kemerler ise halk arasında söngürtlü tas denilen taslardan yapılmış ancak bu yörede bu taslardan bulunmamaktadır. Nereden geldiği merak konusu olup, büyük kemer tahminen 10/12 metre kadar yükseklikte yanlardaki kemerler ise tahminen 4,5 metredir. Üst taraftan yağmur suları akmaya başladığından taslarda siyahlaşma olmuş. Yanlarda 12 adet sağda 12 adet solda olmak üzere 24 adet küçük bölmeler vardır. Han bu gün saman deposu olarak kullanıldığından bazı bölümler görülmemektedir. Bu hanin giriş kapısı üzerinde söyle bir yazı yazıldığı söylenmektedir. Yedi sefer yıkılsam yapılacak gücüm karsımın karsısında saklı diye yazarmış. Kaçak kazı yapanlar hanın karsılarında çok yerler kazmışlar fakat hiçbir şey bulamamışlar. Daha sonraki zamanlarda bir İngiliz’in gelerek kapının üzerinde ve yazının altında saklı olan altınları alıp götürdüğü söylenmektedir. Diğer bir adı da Selçuklu hanı olarak söylenmektedir. Selçuklular zamanında yapılmış olduğundan bu isim verilmiştir

     
     
 
 
     
   
 
Tüm Hakları Çakallı Köyü Derneği'ne Aittir.